Niet klagen maar dragen…

Geplaatst op 15 oktober 2025 door mr. ing. J.A.J. (Jeroen) Hendriks

Waarom tijdig klagen in het zakendoen cruciaal is

In Nederland kennen we de uitdrukking: niet klagen maar dragen. Deze houding past bij onze calvinistische cultuur. Toch is dit in de zakenwereld een slechte raadgever. Klagen is juist belangrijk. Sterker nog, op tijd klagen is essentieel.

Tekortkoming van de wederpartij

Doet uw zakenpartner niet wat is afgesproken? Dan staat u niet met lege handen. De wet biedt meerdere oplossingen. Dit geldt bij een koopovereenkomst, maar ook bij een dienst. Levert de wederpartij niet wat u mocht verwachten? Dan kunt u actie ondernemen.

U kunt bijvoorbeeld:

Denk aan een ondeugdelijk product. U kunt ervoor kiezen om niet betalen als er geen deugdelijk product geleverd wordt. Dan moet de leverancier alsnog leveren. Daarna betaalt u pas.

De spelregels

Schadevergoeding eisen kan niet zomaar. Daarvoor is meestal verzuim nodig. Dat ontstaat wanneer de wederpartij geen herstel kan bieden. Is herstel nog wel mogelijk? Dan moet u eerst een ingebrekestelling sturen.

Maar minstens zo belangrijk: u moet op tijd klagen.

De klachtplicht

De wet is duidelijk. Artikel 6:89 BW bepaalt dat u binnen bekwame tijd moet klagen. Doet u dit niet? Dan verliest u het recht om een beroep te doen op het gebrek.

Het doel is duidelijk. U moet snel controleren of het product of de dienst voldoet. Blijkt dat niet zo? Dan moet u de wederpartij direct informeren. Te laat klagen heeft een harde sanctie: u verliest al uw rechten.

Vertrouwen en schriftelijk klagen

De wet schrijft geen vorm voor. Toch adviseer ik altijd schriftelijk te klagen. Ook een e-mail telt.

Veel ondernemers aarzelen omdat ze al jaren zaken doen met dezelfde partij. Ze willen de vertrouwensband niet schaden. Maar in de praktijk gaat het vaak mis wanneer een conflict ontstaat.

Daarom is schriftelijk klagen verstandig. U kunt erbij uitleggen dat dit puur een formele stap is. Het sluit overleg niet uit. Verwijs desnoods naar het advies van uw advocaat. Of naar deze blog.

Voor overige vragen hieromtrent kunt u altijd contact opnemen met ons kantoor.

Jeroen Hendriks
Gepubliceerd op 15 oktober 2025 door: mr. ing. J.A.J. (Jeroen) Hendriks